kotwy gruntowe - titan
Kategorie:

Kotwy gruntowe czyli kotwy ziemne

Kotwy gruntowe, zwane inaczej kotwami ziemnymi, napędzanymi lub udarowymi, są wszechstronnymi urządzeniami stosowanymi do utrzymywania, ograniczania i wspierania budownictwa, inżynierii lądowej i innych konstrukcji, na stałe lub tymczasowo.

Kotwy gruntowe

Występują w szerokiej gamie rozmiarów i pojemności, do 70 m długości, o pojemności ponad 3000 kN. Są to lekkie, odporne na korozję kotwy, które można montować z poziomu gruntu, ręcznie lub przy użyciu przenośnego sprzętu, w zależności od wielkości i warunków gruntowych. Po załadowaniu wywierają nacisk na stożek ziemi otaczający ich długość, zapewniając bardzo dobrą odporność na ruch.

Ponieważ powodują minimalne zakłócenia gruntu podczas instalacji i mogą być obciążone do dokładnej zdolności trzymania, oferują popularną technikę zakotwiczenia szerokiej gamy konstrukcji w wielu miejscach. Oczekiwana długość życia kotwy zależy od korozyjności gleby, na której jest umieszczona, i zastosowanych materiałów. Główny element kotwicy, czasami określany jako „ścięgno”, może być wykonany z szerokiej gamy materiałów. Może być to na przykład pręt stalowy lub drut. Stałe kotwy gruntowe  mogą obejmować dodatkową ochronę antykorozyjną.

Metoda instalacji będzie się różnić w zależności od sytuacji; Pręty napędowe, nasadki spiralne i młoty udarowe są powszechnie używane do popychania lub wkręcania kotwy w ziemię, a także prostych narzędzi ręcznych. W zależności od warunków gruntowych może być konieczne najpierw wywiercenie otworu w celu zamontowania kotwy, a czasem może być konieczne zastosowanie obudowy do podparcia otworu przed zainstalowaniem kotwy. Otwór może być wstępnie wypełniony lub po zakończeniu montażu. Zazwyczaj kotwica jest następnie napinana i blokowana na płycie czołowej.