Coraz więcej osób marzy o posiadaniu wewnątrz domu lub na jego terenie kominka, murowanego grilla czy otwartego paleniska. Z pewnością są to rozwiązania funkcjonalne, ale jednocześnie nadające niepowtarzalnego klimatu i aury.
Z uwagi na dość specyficzne zastosowanie, bezpośrednio związane z ogniem, wybudowanie ich niesie szereg określonych wymogów w kwestii użytych materiałów. Zwykła zaprawa murarska okazać się może niewystarczająca. Niezbędna jest tu więc specjalna zaprawa ognioodporna, przystosowana do wysokich temperatur, sięgających nawet 1500 stopni Celsjusza. Do innych jej właściwości, które należy podkreślić, zalicza się świetna przyczepność oraz bardzo duża odporność na warunki atmosferyczne. Zaprawa ogniotrwała (zob. ) jest do kupienia w każdym sklepie budowlanym, ale możemy także zamówić bezpośrednio u producenta za pośrednictwem internetu. Najczęściej jest dostępna w paczkach po 2 kg, 5 kg, a nawet 10 kg, w postaci szarego proszku, który należy wedle odpowiednich proporcji, zawartych w instrukcji, wymieszać z wodą. Również jej koszt nie jest zbyt wysoki – dziesięciokilogramowa zaprawa ogniotrwała to cena rzędu 25 zł, choć z pewnością znajdziemy także tańsze opcje. Popularna jest również płynna wersja takiej zaprawy, sprzedawana w wiadrze o pojemności kilku litrów – wówczas jest gotowa do użytku od razu po otwarciu i nie wymaga mieszania z wodą.
Nakładanie zaprawy nie jest skomplikowane, jednak tak, jak każda czynność wymaga dokładności i minimum wprawy.
Pamiętajmy, że podczas urządzania domu czy mieszkania, bardzo istotną kwestia jest zadbanie o każdy szczegół. Nie chodzi tu jednak tylko odpowiednie dobranie mebli i dekoracji, ale również materiałów i sprzętów budowlanych.